30.11/ AKTORZY KOSZALIŃSCY, CZYLI KOMEDIA PROWINCJONALNA

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie

AKTORZY KOSZALIŃSCY, CZYLI KOMEDIA PROWINCJONALNA

Autor: Piotr Rowicki

Reżyseria: Piotr Ratajczak

Data: 30.11.2019, godz. 18:00

Miejsce: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Duża Scena

Cena biletu: 50zł/35 zł

OPIS:

To przedstawienie inspirowane filmem Agnieszki Holland Aktorzy prowincjonalni z 1978 roku. Film nagrodzony został w Cannes w 1980 roku przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych FIPRESCI i do dziś jest uznawany za jeden z najważniejszych obrazów nurtu kina moralnego niepokoju. Twórcy przedstawienia nie próbują adaptować scenariusza ani szukać na siłę współczesnych analogii. Historia aktorów, którzy na prowincji, pod okiem warszawskiego reżysera, próbują wystawić Wyzwolenie Wyspiańskiego, jest pretekstem do rozmowy o życiu aktora w Koszalinie w roku 2018.

Skąd się tu wzięli? Co ich tu przygnało? Są szczęśliwi, czy wręcz przeciwnie? Chcą stąd uciec czy jeszcze na coś czekają?

To komedia, momentami dość gorzka, zbiorowy portret artystów, zmagających się z frustracją, bylejakością, obojętnością i całą machiną teatralnych absurdów. Chałtury i życie prywatne. Ciągle nowi reżyserzy i nowe nadzieje. To spektakl o dobrych i złych doświadczeniach w pracy aktora z dala od stolicy, ale przede wszystkim, o tym, co w tym zawodzie najważniejsze, o pasji, marzeniach, sensie życia i miłości do teatru.

FRAGMENT RECENZJI:

(..) Zaczyna się od tego, jak trafili na koszalińskie deski – przez przypadek, bo CV wysłali do wszystkich teatrów w Polsce, a odpowiedział tylko BTD, bo gdzieś trzeba zacząć itd. Kończy zaś marzeniami: o rolach, karierze, życiu, postanowieniami i apelami – politycznymi, matrymonialnymi oraz żeby przyjeżdżający do Koszalina reżyserzy nie traktowali pracy tu jak chałtury, bo prowincja czy nie, są tu wrażliwi ludzie, na scenie i na widowni. Po drodze zaś są mniejsze i większe życiowe dramaty, zawody, frustracje. Widać, jak wiele ich ta szczerość kosztuje. Nagrodą są oklaski na stojąco. Bo to też spektakl – lustro, hamletowska pułapka na myszy, zmuszająca do podobnych życiowych rewizji po drugiej stronie rampy, nie tylko w Koszalinie.

                                                                                                Aneta Kozioł „Polityka”

 

TWÓRCY/ REALIZATORZY:

Autor: Piotr Rowicki

Reżyseria: Piotr Ratajczak

Inspicjent: Hanna Student

Scenografia: Grupa Mixer

Aranżacja piosenki i przygotowanie wokalne: Rafał Kowalewski

Muzyka: Piotr Ratajczak

Kostiumy: Grupa Mixer

Plastyka ruchu: Arkadiusz Buszko

OBSADA: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Dominika Mrozowska, Beata Niedziela, Adrianna Jendroszek, Wojciech Kowalski, Marcin Borchardt, Bartosz Budny, Wojciech Rogowski, Paweł Pabisiak, Jacek Zdrojewski

Premiera: 16.06.2018

Czas trwania: 100 min (bez przerwy)

fot. Izabela Rogowska