29.11/ POMPA FUNEBRIS

Stowarzyszenie Sztuka Nowa

POMPA FUNEBRIS

Autor: Dawid Żakowski

Reżyseria: Katarzyna Pol, Dawid Żakowski

Data: 29.11.2019, godz. 21:30

Miejsce: Teatr Maska

Cena biletu: 30 zł

 OPIS:

Monochromatyczna, prześwietlona przestrzeń. Pozamykane w swoich mikrokosmosach postacie, które biernie egzystują obok siebie. Czekają. Czekają na coś? A może już dawno odeszli. Może chcą otrzymać to czego nie dostali. Są tam razem? Osobno? To ta sama czasoprzestrzeń? Bierne ciało / pasywny umysł. Pompa funebris to politycznie (nie)zaangażowany spektakl zainspirowany sarmacko populistycznymi rytuałami śmierci z przełomu XVII i XVIII wieku. Stworzony w kontekście globalnej ekologicznej katastrofy, rosnących sił populizmu, a także komunikacyjnej próżni i kryzysu humanitarnego. Twórcy konfrontują widza z pasywnym światem pozbawionym cieni – przeszłości, pamięci i postpamięci, gdzie osobiste mitologie są przetwarzane w mikro ceremonie i pseudo manifestacje.
Czy ludzie mają wpływ na bieg wydarzeń? Czy w ogóle potrafią być ludźmi dla innych ludzi? Czy wolność jest przereklamowana? Czy jakiegokolwiek forma ma sens? Czy bierne przyglądanie się agonii jest nieludzką ignorancją czy sposobem przetrwania?

Pompa funebris to ceremonia życia i śmierci. To swoiste danse macabre, zamknięte w ciągle wirującym kręgu przyczyn i skutków, brudu, oczyszczenia, winy i wybaczenia.

 FRAGMENTY RECENZJI:

 „Pompa funebris” Stowarzyszenia Sztuka Nowa w reż. Kasi Pol i Dawida Żakowskiego to wymagający, chwilami olśniewający spektakl teatru tańca. I choć nie pada w nim ani jedno słowo, to twórcy zdołali nasycić go mnogością znaczeń. Inspirowany sarmackimi zwyczajami pogrzebowymi, przerodził się w katalog współczesnych samopożegnań. To także namysł nad formami wiary adekwatnymi dla zsekularyzowanej rzeczywistości. A przy okazji również dowód na rosnącą siłę tańca w przestrzeni teatru offowego, co podkreślają także wyniki drugiego konkursu „The Best OFF”, w którym przedstawienie zdobyło nagrodę.

 

                                                                  Dominik Gac, „Teatr”

TWÓRCY/REALIZATORZY:

Autor: Dawid Żakowski
Reżyseria:
Dawid Żakowski, Katarzyna Pol
Kostiumy: Katarzyna Pol
Muzyka: Zoi Michailova, Piotr Baranowski

Choreografia: Ewelina Sobieraj
Projekt reżyserii światła: Katarzyna Łuszczyk, Jędrzej Jęcikowski
Reżyseria światła i dźwięku: Maciej Tomaszewski
Wsparcie techniczne: Kamil Polański
Asystent reżysera: Maksymilian Jenkins Markarianc

Produkcja i promocja: Piotr Piotrowicz

OBSADA: Magdalena Fibi Dębicka,  Iza Gwizdak, Borys Jaźnicki, Dawid Żakowski

ZDOBYTE NAGRODY:

– Laureat konkursu The Best OFF 2019

Premiera: 1.09.2019

Czas trwania: 55 min (bez przerwy)

fot. Maciej Zakrzewski