29.10/ BIBLIA: PRÓBA

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

BIBLIA: PRÓBA

29.10 (piątek) godz. 19:10/ Duża Scena

Spektakl konkursowy

Fot. Wojtek Szabelski

Bohaterowie Biblii szukają odpowiedzi. Pytają o sens cierpienia, miłość, przyszłość. Zupełnie tak ja my, którzy czujemy, że świat pogrąża się w mroku. Błądzimy i szukamy światła. Ile będą warte zasady etyczne, jeśli znany nam świat rozpadnie się? Gdzie jest przestrzeń, w której możemy odnaleźć swoją prawdę? Ale czy dzisiaj można jeszcze poznać prawdę? Czy zostały nam już tylko słowa z Księgi Koheleta:  Czy zostały nam już tylko słowa z Księgi Koheleta: ,,marność nad marnościami, wszystko marność”?
Jernej Lorenci, laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt 2016, wyreżyserował spektakl na podstawie wybranych ksiąg Starego Testamentu i Apokalipsy. Biblia: próba to nowe spojrzenie na pytania, które ludzie zadają od tysięcy lat. Szczególnie w niespokojnych czasach.

FRAGMENTY RECENZJI:

Na naszych oczach niemal od razu dzieje się coś niesamowitego – Paweł Tchórzelski zaczyna interpretować ten tekst coraz śmielej i rozumiemy, że Pieśń nad Pieśniami to w istocie jeden z najpiękniejszych erotyków w historii literatury, który wygląda tak, jakby zupełnie przypadkiem zabłąkał się na karty świętej księgi. Reżyser Jernej Lorenci z fragmentów doskonale znanych pieśni i ksiąg postanowił złożyć rzecz, dzięki której świat biblijny schodzi ze sfery sacrum na ziemię. Mamy tendencję do czytania postaci biblijnych jedynie jako figur ludzkiego i boskiego postępowania. Coraz częściej tracimy ludzki wymiar biblijnych opowieści, ale Lorenci przymusza nas do tego intelektualnego eksperymentu.

Grzegorz Giedrys, Gazeta Wyborcza

Spektakl oddziałuje na widza atmosferą gęstą niczym popiół, któremu wiatrak pozwala unosić się nad sceną. Opowieść, w której elementy teatru okrucieństwa sąsiadują z liryzmem, dotyka wprawdzie najtrudniejszych pytań ludzkości, ale nie rości sobie pretensji do wskazywania unde malum. Akcent położony jest na indywidualne mierzenie się z niekoniecznie przypadkową i bezrozumną karuzelą losu. Epifania nie następuje tu w blasku i potędze, jej istotą jest ból.

Wojciech Jerzy Kieler, Teatrologia.pl

TWÓRCY/REALIZATORZY:

Reżyseria: Jernej Lorenci

Dramaturgia: Matic Starina

Choreografia: Gregor Luštek

Muzyka: Branko Rožman

Kostiumy: Belinda Radulović

Scenografia: Branko Hojnik

Obsada: Małgorzata Abramowicz, Maria Kierzkowska, Anna Magalska, Julia Sobiesiak-Borucka, Mirosława Sobik, Agnieszka Wawrzkiewicz, Paweł Kowalski, Tomasz Mycan, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak

Premiera: 4 maja 2021

Czas trwania: 105 min

Spektakl dla widzów do 15 roku życia

buy cheap kamagra oral jelly