24.10/ KUPIEC WENECKI

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

William Shakespeare

KUPIEC WENECKI

24.10 (niedziela) godz. 19:10/ Duża Scena

Spektakl konkursowy

Fot. Piotr Stępień

Porcja, wypełniając wolę zmarłego ojca, godzi się na dziwaczny eksperyment, w którym stawką jest ona sama. Bassanio, pozbawiony dopływu gotówki, jest w stanie posunąć się naprawdę daleko, ale czy tylko o pieniądze w tej grze chodzi? Antonio – bogaty kupiec, jest w stanie zaryzykować własne ciało, bo zdaje sobie sprawę, że bez miłości wszystko co ma, jest tylko chwilowym błyskiem przemijającej jak młodość przyjemności. Skrzywdzony przez prześladowanie ze względu na swoją narodowość i religię Żyd Schylock decyduje się na radykalny krok, aby wywalczyć sobie prawo do szacunku. Wszystkim chodzi o coś więcej. Wszyscy chcą czegoś bardziej realnego, namacalnego.

Shakespeare w zderzeniu ze współczesnością zawsze ujawnia nieznane pokłady aktualności. Nie pyta czy gramy role. To jest oczywiste. Narodowość, religia, status społeczny, płeć – to tylko sposoby radzenia sobie z rzeczywistością, wymyślone reguły. Pytanie czy powinniśmy ich przestrzegać? Czy da się w pełni z nich zrezygnować? Skoro i tak gramy role, to lepiej jest, jak Antonio w pierwszej scenie, zdecydować się na tę tragiczną, czy mimo wszystko, jak w klasycznej komedii, walczyć o happy end?

FRAGMENTY RECENZJI:

Na takie spektakle jak ten czeka się czasem nawet dekadę (…). Słupski Kupiec wenecki okazał się objawieniem minionego roku. Nie tylko wykroczył poza szekspirowską sztampę, ale i podarł przy okazji parę klisz na temat teatru prowincjonalnego i jego szans na ogólnopolską recepcję.

Łukasz Drewniak, teatralny.pl

Spektakl otrzymał nagrodę Złotego Yoricka 2019 Festiwalu Szekspirowskiego  jako najlepsza polska inscenizacja szekspirowska sezonu 2018/2019.

Monika Janik otrzymała za rolę Porcji Specjalną Nagrodę Aktorską podczas 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

 Igor Chmielnik otrzymał za rolę Shylocka II Nagrodę Aktorską podczas 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

TWÓRCY/ REALIZATORZY:

Przekład: Stanisław Barańczak

Reżyseria: Szymon Kaczmarek

Scenografia: Kaja Migdałek

Opracowanie muzyczne:  Żelisław Żelisławski

Obsada: Igor Chmielnik, Monika Janik, Adam Jędrosz/ Adrian Wajda, Anna Kończal/ Monika Bubniak, Krzysztof Kluzik, Wojciech Marcinkowski, Kacper Sasin/ Konrad Wosik, Sławomir Głazek (nagranie video)

Premiera: 16 lutego 2019

Czas trwania: 145 min (1 przerwa)