23.10/ KOMEDIA.WUJASZEK WANIA

Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Anton Czechow

KOMEDIA. WUJASZEK WANIA

23.10 (sobota) godz. 19:10/ Duża Scena

Spektakl konkursowy

Fot. Monika Stolarska

Czechow uparcie powtarzał

cialis uk

, że pisze komedie. Twierdził, że świat, życie i ludzie są śmieszni w swojej tragiczności, a sam śmiech ma oczyszczającą moc i jest jedynym skutecznym środkiem przeciwstawienia się otaczających nas rzeczywistości, głupocie i złu. Tytułowy bohater spektaklu „Komedia. Wujaszek Wania” i jego rodzina tworzą pełen katalog dziwaków i nieszczęśników zamieszkujących rosyjską prowincję. Wszyscy oni po „czechowowsku” cierpią, miotają się, łudzą, marzą o innym, „lepszym” świecie, a jednocześnie trudno im dokonać jakiejkolwiek realnej zmiany w swoim życiu. Mają wrażenie, że nawet kiedy uda im się zrobić krok w jakąś stronę, to zawsze wychodzi głupio, nieporadnie i tak, że ostatecznie wszystko kończy się jeszcze gorzej niż na początku. Szansą na zmianę staje się przybycie ze stolicy szwagra tytułowego Wujaszka – emerytowanego profesora Sjeriebriakowa i jego nowej żony Heleny. Wielbiony (i utrzymywany) przez całą rodzinę naukowiec przez długie lata był dla Wojnickich synonimem lepszego, elitarnego świata, dodawał ich życiu splendoru, a nawet był źródłem sensu ich egzystencji. Teraz zmuszeni zostają do konfrontacji swoich wyobrażeń i oczekiwań z realnością. Jesteśmy więc świadkami wielu prób i sposobów ucieczki przed nią: groteskowych awantur, szmirowatych romansów oraz wyznań wiary w głupkowate teorie i ideologie.

FRAGMENTY RECENZJI:

Realizatorzy kreślą projekt inscenizacji dramatu Czechowa niczym impresjoniści. Uwalniając się od dziedzictwa minionych epok, kreacji artystycznych, mody i konwencji, konsekwentnie, świadomie i nie przez przypadek tworzą swoją wersję interpretacji dramatu Czechowa. Rezygnując z realistycznego przedstawiania rzeczywistości, stworzyli gabinet ludzkich cieni. Teatralna przygoda to podróż w nieznane. Twórcy sosnowieckiej odsłony Wujaszka Wani zabrali widzów w dwugodzinną artystyczną eskapadę.

Magdalena Mikrut-Majeranek, Teatrologia.pl

„Wujaszek Wania” to popularna sztuka Antona Czechowa. To opowieść o ludzkich pragnieniach, tęsknotach, rozterkach, które wychodzą na wierzch w świetle podjętych niegdyś decyzji. Od razu na samym początku trzeba zaznaczyć, że w Sosnowieckim spektaklu mocno czuć ducha Czechowa – jest bardzo nostalgicznie, melancholijnie, żeby nie powiedzieć, że smutno. Cała sztuka brzmi jak typowy jesienny deszczowy dzień, gdy za oknem jest szaro-buro i nie za bardzo wiadomo co ze sobą zrobić. Jednocześnie spektakl jest dość przewrotny i to od samego początku, bo już słowo „komedia” w tytule jest mocno mylące, bo mimo wszystko sztuka nie jest komedią. Bardziej można powiedzieć, że reżyser Jędrzej Piaskowski wraz z dramaturgiem Hubertem Sulimą do Czechowskiej wizji dołożyli swój pomysł, swój koncept, który sprawił, że sztuka jest miejscami niemal surrealistyczna i tym samym nietuzinkowa.

Tomasz Sknadaj, TerazTeatr

TWÓRCY/REALIZATORZY:

Przekład: Artur Sandauer

Reżyseria: Jędrzej Piaskowski

Dramaturgia, opracowanie tekstu: Hubert Sulima

Scenografia, kostiumy: Anna Met

Muzyka: Jacek Sotomski

Światła: Monika Stolarska

Inspicjent: Katarzyna Giżyńska

Sufler: Ewa Żurawiecka

Obsada: Maria Bieńkowska, Ryszarda Bielicka-Celińska, Beata Deutschman, Joanna Połeć, Mirosława Żak, Aleksander Blitek, Kamil Bochniak, Przemysław Kania, Tomasz Muszyński

Premiera: 11 czerwca 2021

Czas trwania: 140 min