05.12/ NADREALIZM POLSKI/ wernisaż wystawy malarstwa Daniela Pieluchy

NADREALIZM POLSKI

Wernisaż wystawy malarstwa Daniela Pieluchy

Data: 05.12.2019, godz. 19:30

Miejsce: Foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Wystawa czynna do 9 stycznia 2020 roku

Daniel Pielucha urodził się w 1959 roku w Wieluniu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1985 roku dyplom na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 2018 roku, a więc w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował go odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Rodzaj uprawianego przez artystę malarstwa sztalugowego jest nazywany „Nadrealizmem Polskim”.

Malarz w swym dziele, wzorem wielkich poprzedników, szuka cech świadczących o odrębności naszej kultury. Z wielkim szacunkiem dla warsztatu i historii malarstwa polskiego podkreśla jej wyjątkowy charakter. Inspirację znajduje w odchodzącym pejzażu naszej prowincji, w związku z czym chętnie uczestniczy w najważniejszych plenerach sztuki figuratywnej. Ludowość wsi polskiej, wierzenia i obyczaje to sceneria wizji malarskich, w których autor wyraża swój stosunek do współczesnego świata i egzystencji drugiego człowieka.

Swoją twórczość malarz prezentował na wystawach indywidualnych w Chorzowie, Czeladzi, Częstochowie, Gdańsku, Głogówku, Gnieźnie, Gorlicach, Iławie, Katowicach, Lublinie, Oświęcimiu, Rzeszowie, Sieradzu, Szczyrku, Warszawie, Wieluniu oraz Zielonej Górze. Reprezentował również polską sztukę na zbiorowych wystawach w Astanie, Berlinie, Meksyku, Nowym Jorku, Stambule i Sztokholmie.