02.12/MISTRZ I MAŁGORZATA

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

MISTRZ I MAŁGORZATA

Autor: Michaił Bułhakow

Reżyseria: Cezary Iber

Data: 02.12.2019, godz. 19:30

Miejsce: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Duża Scena

Cena biletu: 80 zł/60 zł

OPIS:

Powieść Mistrz i Małgorzata ze względu na mnogość wątków i postaci jest trudna do przełożenia w całości na język teatru. W rzeszowskiej inscenizacji możemy zobaczyć jednak niemal wszystkie jej główne przestrzenie – miłosną historię Mistrza i Małgorzaty, biblijne wydarzenia w ogrodzie Piłata, seans czarnej magii w Teatrze Variétés oraz wielki bal u Szatana. Wszystkie skompilowane tak, aby nie znudzić widza, nie zatracić głównego przesłania lektury, a także stworzyć pole do nowych interpretacji. Bo Mistrz i Małgorzata to nie tylko fascynująca opowieść o mieszkańcach Moskwy i zamieszaniu, jakie w ich życie wprowadza diabelska świta Wolanda. To rzecz o fundamentalnych i wciąż ścierających się ze sobą pojęciach, jak dobro i zło, miłosierdzie i egoizm. Fantastyczna lekcja o „dobrych ludziach”, ich przywarach i o szatańskich sztuczkach – nie tylko w zniewolonej totalitarnym absurdem Rosji. O czym jeszcze?

 

(…) Dla mnie najciekawsza w tej powieści jest postać Wolanda. Wolanda, który jest pierwszym z Diabłów, ale i pierwszym z Aniołów. Według cytatu z „Fausta” Goethego na początku „Mistrza i Małgorzaty” jest on przedstawiony jako ten, który chce czynić zło, a wiecznie czyni dobro. O tym jest dla mnie ta powieść. O tym, że dobro i zło niczym yin i yang nie mogą istnieć bez siebie. Splecione w odwiecznej walce dopełniają się, domykając koło ludzkiej natury.

                                                                                                             Cezary Iber

TWÓRCY/ REALIZATORZY:

Autor: Michaił Bułhakow

Przekład: Leokadia Anna, Grzegorz i Igor Przebindowie

Dramaturgia, reżyseria, choreografia: Cezary Iber

Scenografia: Robert Rumas, Tomasz Brzeziński

Kostiumy: Marzena Wodziak

Muzyka: Maciej Zakrzewski

Wizualizacje: Michał Jankowski

Inspicjent, sufler: Małgorzata Depta

Asystent reżysera: Justyna Król

OBSADA: Dagny Cipora, Klaudia Cygoń, Karolina Dańczyszyn, Żaneta Homa, Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Krzysztof Boczkowski, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Sławomir Gaudyn, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Michał Kurek, Paweł Majchrowski, Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Grzegorz Pawłowski, Kacper Pilch, Stanisław Twaróg, Robert Żurek

Premiera: 30.03. 2019

Czas trwania: 180 min (1 przerwa)

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych

fot. Maciej Rałowski